Teatrul de Artă București
de Theo Herghelegiu
Regie: Theo Herghelegiu
Scenografie: Daniel Titza
Coregrafie: Andreea Duță
Video: Alexandru Damian & AI
Muzică: Gabriel Basarabescu
Distribuția:
Demeter András, Mona Eftimiu, Carmen Anghel
Data premierei: 9.08.2024
Recomandare vârstă: +14
Limba în care se joacă spectacolul: română
Durata spectacolului: 1h20
📍Teatrul de Vest Reșița
Ora 19:00
Sinopsis:
Într-un arest din Haga zilelor noastre, o avocată pro bono își audiază clientul, cetățean japonez, în vederea înfățișării preliminare de a doua zi. Yuki-san a lucrat într-un penitenciar nipon, ca maestru bucătar. În această calitate, el a preprat și servit cina unei deținute condamnată la moarte (cetățean american), care a cerut fugu sushi pentru ultima ei masă. Din motive pe care nici el nu și le explică la început, Yuki a făcut o greșeală fatală în procesul de gătire, iar deținuta a murit otrăvită cu tetradoxină (substanța letală existentă în peștele-balon), cu un ceas și ceva mai devreme de ora execuției. Tribunalul din Haga urmează să stabilească ne/vinovăția sa, acuzația fiind aceea că a scurtat viața unei condamnate cu 72 de minute înainte de execuție. Locuită de mari ambiții profesionale, avocata depune toate eforturile pentru a-și instrumenta cazul. Doar că Yuki-san nu colaborează – sau nu în sensul nostru; nu în parametri occidentali. Pe durata acestui interviu se întâlnesc două lumi care se suprapun intermitent, iar finalul aduce o răsturnare de situație ce lasă totul suspendat în ambiguitate și deschide un număr variabil de posibile urmări.


