Teatrul Masca & Asociația Țais
Regia: Adina Lazăr
Scenografia: Bianca și Sabina Veșteman
Sound design: Adrian Piciorea
Video design: Tony Macpela
Lighting design: Andrei Ignat
Distribuția:
Elena: Denisse Moise / Irina Sibef
Diaconu: Voicu Aaniței / David Drugaru
George: Vladimir Purdel
Doamna Dobrin: Mara Căruțașu
Cristina: Mara Bugarin
Polițistul Bălan: Dragoș Stoica
O voce: Andrei-Denis Ștefan
Limba în care se joacă spectacolul: română
Durata spectacolului: 1h 40 minute
Vârsta recomandată: +14 ani
📍Teatrul de Vest Reșița
Ora 16:00-Acces gratuit pentru elevi și studenți
Ora 19:00
Cuvântul regizoarei
„Noroc să ai” este, în esență, spectacolul din mintea personajului principal, Elena. El explorează felul în care dependența de jocuri de noroc se propagă și contaminează celelalte aspecte ale vieții și relațiilor ei. Focusul nu e atât pe dependența în sine cât pe efectele și ramificațiile pe care aceasta le are asupra vieții ei și asupra relațiilor cu celelalte personaje.
Elena nu părăsește niciodată scena. Nu poate. Este captivă într-un mecanism al minciunilor menite sa acopere alte minciuni, care acoperă alte minciuni, care acoperă alte și alte minciuni. Totul se întâmplă în același loc, pe o turnantă care nu marchează doar schimbarea spațiului, ci o instabilitate profundă a realității care deplasează continuu sub picioarele ei.
Am construit spectacolul pe această tensiune între stabilitate și alunecare. Scenele pornesc dintr-un realism recognoscibil, dar sunt împinse ușor în afara axului, până când apar fisuri prin care se infiltrează grotescul, o deformare violentă a realității așa cum este ea percepută de personajul Elenei. ( r. Adina Lazăr)


